Jak vybrat správné běžky

Rozhodne-li se milovník „úzkých prkýnek“ pořídit si nové krásné běžky, má v současné době na výběr z obrovského množství značek, typů a modelů lyží. Jak se v tom vyznat?

běžkyJAKÉ LYŽE SI KOUPIT?

Každý by si měl na začátku nákupu ujasnit, k čemu bude své nové lyže převážně používat a kolik je za ně ochoten zaplatit. Chci bruslit nebo běhat klasickou technikou? Chci jezdit po upravených tratích nebo v hlubokém sněhu? Budu na lyžích závodit nebo se pouze procházet zasněženou přírodou s kamarády? Kolik peněz chci investovat do lyží i celého vybavení? Zodpovězení těchto otázek pomůže při základním výběru. Ve specializovaném obchodě pak většinou následuje nabídka několika srovnatelných (kvalitativně i cenově) modelů od různých výrobců v odpovídající délce.

Personál změří tvrdost lyží a u klasických i délku mazací komory. Podle výsledku měření by pak měl zákazníkovi doporučit lyži nejlépe odpovídající jeho výšce a hmotnosti. Obecně platí pravidlo – čím kratší je lyže, tím je měkčí. To platí u všech kategorií. Určité potíže mohou nastat, je-li zákazník malého vzrůstu a vyšší hmotnosti či výrazně naopak. Vybrat odpovídající lyží je pak opravdu složité. Ve specializovaném obchodě je vybraná lyže následně napuštěna základním gliderem, označena a je namontováno vázání.Takto je lyže připravena pro zákazníka.

KATEGORIE LYŽÍ PODLE UŽÍVÁNÍ

Většina předních výrobců rozlišuje zhruba sedm až osm základních kategorií lyží – závodní, sportovní, rekreační, fitness, juniorské, dámské a backcountry. Konkrétní názvy kategorií se při tom u různých výrobců mohou lišit. Závodní lyže jsou určeny pro lyžaře, kteří se účastní  závodů, případně pro ty, kdo ocení špičkové technologie. Sportovní lyže dobře poslouží lyžařům, kteří mají rádi dobrý skluz a kvalitní jízdní vlastnosti. Dají se na nich s úspěchem absolvovat i závody nižších kategorií.

Lyže rekreační, jak název napovídá, jsou určeny pro pohodovější jízdu na stabilní, odolné, nicméně těžší lyži. Fitness lyže se objevily na trhu zhruba před pěti lety a jsou určeny těm, kteří se rádi odliší, mají rádi pohyb v různých formách a nechtějí se výkonnostně srovnávat. Juniorské lyže se vyrábějí pro mladší lyžaře, v kratších délkách a v některých případech se dají doporučit i pro subtilnější ženy. Specialitou jsou lyže dámské. Tato kategorie se technologicky prolíná s lyžemi sportovními, rekreačními i fitness, ale je tvrdostně i designově přizpůsobena ženám. Ze „škatulky“ backcountry se někdy ještě vydělují lyže telemarské. V obou případech se jedná o lyže vysoce odolné, robustní stavby, širší, s ocelovými hranami, určené do volného terénu zasněžených plání a oblých kopců.

JAK DLOUHÉ?

Lyže v různých kategoriích je možno dále rozdělit na lyže pro bruslení, klasiku, kombi a lyže se šupinami nebo se stoupacím pásem. Podle toho je třeba volit  délku lyže, od které se následně odvíjí jedna z podstatných vlastností lyží – vodivost – schopnost udržet přímý směr. Čím je lyže delší, tím je vodivost lepší. Naopak klesá ovladatelnost lyží a roste jejich hmotnost. Obecná pravidla, která vycházejí z doporučení výrobců, říkají, že lyže pro bruslení kupujeme přibližně v délce odpovídající výšce postavy, nejvíce o 15 cm nad ní.

Lyže na klasiku lze doporučit o 20 až 30 cm delší, než je výška postavy. Obdobně je to i u lyží se šupinami. Délkový interval mezi bruslařskou a klasickou lyží je vyhrazen velmi populární kategorii lyží kombi či universal. Zde je vhodné se zamyslet nad tím, zda bude lyžař na této lyži více bruslit a občas se projede klasicky, nebo naopak. Podle toho bude délka lyže kombi buď kratší, tedy 10–15 cm nad výšku postavy, nebo delší o 15–25 cm než postava.

Lyže v kategorii fitness jsou pro konkrétního lyžaře doporučovány vždy o 5–10 cm kratší než lyže klasická pro stejného lyžaře.

KONSTRUKCE LYŽÍ

Lyže se podstatně liší také podle konstrukce. Na vrcholu technologického pokroku stojí pochopitelně lyže závodní ve všech provedeních. Jádra těchto lyží jsou tvořena buď pěnou o vysoké hustotě, pevnosti a velmi nízké hmotnosti, nebo jsou ze speciální „voštiny“ (materiál připomínající lepenku napuštěnou pryskyřicí), různě tvarované, s podobnými vlastnosti jako jádra z pěny.

Vlastní jádro je pak shora a z boku vyztuženo modifikovanými karbonovými či skelnými vlákny a shora ještě fólií. Zespodu lyže je podobné vyztužení doplněno skluznicí. Skluznice závodních lyží jsou mnohem tlustší než u lyží nižších kategorií. Použité materiály mají zabezpečit co největší absorpci vosku a možnost opakované úpravy skluznic broušením a strukturováním.

V posledním roce se často skloňuje termín „nano“.  V případě skluznic to znamená, že je tvořena velmi malými částečkami – řádově jich je 109/cm2. Taková skluznice absorbuje vosk mnohem lépe a výrazně pomáhá snižovat povrchové napětí mezi sněhem a lyží. Lyže je pak rychlejší. Uvedené konstrukční prvky a materiály jsou samozřejmě drahé a cena závodních lyží je vysoká.

Pokud se někdo zvídavě zeptá: „A čím se tedy lyže renomovaného výrobce v ceně 1500 Kč liší od závodní lyže stejné značky za 10000 Kč?“ Odpověď je jednoznačná a jednoduchá: „VŠÍM!“ Lyže sportovní a rekreační (i od nich odvozené dámské modely) mají jádra lyží tvořená buď levnější (než lyže závodní) pěnovou hmotou, či jsou dřevěná, lepená z více druhů dřev s odlehčením vyfrézovanými drážkami. Skluznice mají méně pórů  a tím i méně absorbují vosk. Cena je proto nižší.

NA CO SI DÁT POZOR!

Ať už bude lyžař kupovat nové lyže v kterémkoliv typu obchodu, měl by si dát pozor na následující úskalí. Podotýkáme, že ve specializovaném obchodě je většinou servis tak kvalitní, že tuto starost řeší jeho pracovníci za zákazníka. Pro každého je snadná vizuální kontrola kupovaných lyží, a to ze všech stran. Vrchní fólie by neměla být poškrábaná a tisk designu by neměl být rozmazaný. To je přípustné pouze u lyží druhé jakosti, u nichž by se to mělo projevit v příznivější ceně. Skluznice musí být rovněž bez výrazných defektů.

Žlábek lyže by měl být v ose skluznice a rovný v předozadním směru. Hloubka žlábku by neměla být proměnlivá. V opačném případě se jedná opět o lyže nižší jakostní třídy, které by neměly být za plnou cenu. Nepřípustné jsou jakékoliv defekty v konstrukci lyže, jako např. rozlepené patky či špičky, odchlípnutá skluznice, případně velké praskliny, které by ukazovaly na deformaci jádra lyže. Lyže v páru by neměly být při položení na rovnou podložku vedle sebe výškově rozdílné o více než půl cm a rovněž při přiložení lyží v páru k sobě skluznicemi není možná výrazná stranová odchylka v přední či zadní části lyže, tedy tzv. “do vrtule“. Malou odchylku je možno tolerovat.

Doufáme, že těchto pár řádkům trochu pomůže široké lyžařské veřejnosti orientovat se v problematice související s koupí nových běžeckých lyží. Je téměř jisté, že jsme v našem článku nepostihli a ani nemohli postihnout všechny jemné nuance, které mohou nastat při koupi konkrétních lyží pro konkrétního lyžaře. Právě proto, že neexistuje žádná „šablona“ na správný nákup, je dobré využít služeb specializovanějších prodejen, kde vyškolená obsluha každému poradí to nejvhodnější vybavení.